Spis treści
Gry edukacyjne dla 5 latków – jak je wybrać dla Twojego dzieck
Dzieci szybko rozwijają swoje zdolności manualne, a rolą rodziców jest to, aby dawać im narzędzia do rozwoju. Gry edukacyjne dla 5 latka to świetny sposób, by go rozwinąć, jednak pojawia się pytanie – jakie zatem gry edukacyjne dla dzieci warto zakupić? Więcej szczegółów dowiesz się z naszego artykułu.
Gry edukacyjne to doskonałe narzędzie, które jest coraz częściej wybierane przez rodziców ze względu na to, że rozwija dzieci i zarazem jest doskonałą odskocznią od sprzętu elektronicznego na czele ze smartfonami, konsolami czy komputerami. Postanowiliśmy zrobić krótki przegląd zalet gier dla 5-latka i tym samym pokazać rodzicom szereg zalet, które z nich wynikają.
Gry edukacyjne dla 5 latków? Jakie zalety mają gry planszowe dla 5-latków?
Nie da się nie zauważyć, że w ostatnich latach dzieci mają zdecydowanie więcej narzędzi do rozwijania refleksu, pamięci wzrokowej czy też samej nauki poprzez zabawę. Dzieci w tym wieku (4-5 lat) jeszcze nie mają zdolności wysiedzenia w ławce i poważne wykładanie im pewnych zjawisk nie jest najlepszym rozwiązaniem. Należy ich zaciekawić na tyle, żeby pobudzić logiczne myślenie, a zarazem dać im możliwość zainteresowania się. Gry edukacyjne to wytwór w miarę nowy, bo kiedyś takich rzeczy nie było, jednak nie ma co ukrywać, że mają one wpływ na kształtowanie umysłu młodego człowieka.
Jeżeli chcemy szukać zalet gier dla 5-latków, to na pewno trzeba podkreślić rozwój kreatywności. Oczywiście, to o czym mówiliśmy wyżej jest równie istotne, jednak dzieci poza samą zabawą powinny przyswajać też wiedzę na temat matematyki czy języka ojczystego, chociaż poprzez zwiększenie swojego zasobu słów. Jeżeli chodzi o matematykę, to na pewno dodawanie i odejmowanie będzie doskonałe dla pięciolatka. Dla młodego człowieka bardzo ważne jest to, aby wiedział więcej o kolorach i kształtach, więc gry dla 5 latków na pewno powinny stawiać na rozwój i zabawę.
Jakie są najlepsze gry edukacyjne dla 5 latka? Czy powinny być bardziej zręcznościowe czy logiczne?
Należy pamiętać o tym, że producenci gier stale rozwijają swoje produkty, aby gry nie były tylko dla przedszkolaka, ale również były niczym gra rodzinna. To właśnie jest pewien element, który sprawia, że gry planszowe mają na celu nie być tylko grami edukacyjnymi dla 5-latka, ale również integrować całe rodziny, by spędzały czas wspólnie.
Szukając najlepszych gier edukacyjnych, nie można zapominać o starych sprawdzonych sposobach jak puzzle czy też takie proste gry jak kółko i krzyżyk. Gry planszowe dla dzieci zatem niekoniecznie muszą opierać się na przekombinowanych schematach, ale też na prostocie, co na pewno jest ich siłą. Kreatywna gra na pewno przypadnie do gustu, o ile ma proste zasady i daje radość dzieciom. Nowoczesne gry dzieci nauczą znacznie więcej niż się wydaje rodzicom i warto zwrócić uwagę na to, że poziom trudności zadań znacznie się różni, gdzie mały gracz samodzielnie może dokonywać analizy i syntezy, jak również pewnych porównań.
Jakie zatem powinny być gry planszowe? Czy bardziej zręcznościowe czy logiczne? Na pewno dobra wciągająca gra dla dzieci w wieku 5 lat może być zręcznościowa, chociaż nie ma co ukrywać, że elementy logicznego myślenia powinny się pojawić. Często rodziny zastanawiają się nad tym, czy dobra rodzinna gra musi być droga – absolutnie nie! Obecnie można kupić gry edukacyjne dla pięciolatków w naprawdę bardzo dobrych cenach, gdzie celem gry będą rozgrywki na długie wieczory.
Dobra gra dla 5-latka może wciągać na długie godziny!
Właśnie, zainteresowanie młodego człowieka to bardzo ważna rzecz. Obecnie młody człowiek potrzebuje silnego bodźca do tego, żeby zainteresować się daną rzeczą. Planszówka to świetna opcja, która będzie przeciwieństwem wszelkich wypełniaczy czasu jak komputer, smartfon czy konsola, które nie zawsze są wykorzystywane w dobry sposób, niestety również dzięki rodzicom.
Dobra gra zręcznościowa w formie planszy może wciągnąć znacznie bardziej niż gra na konsoli, gdzie chodzi tylko o zabijanie i poza przyjemnością nie oferuje niczego więcej. Nie można zapomnieć, że gry planszowe mogą rozwinąć umiejętności bardzo ważne w nauce, takie jak chociażby czytanie i pisanie. Z czasem okaże się, że proste przesuwanie pionków stanie się przyjemnością.
Najlepsze gry planszowe to również doskonała zabawa!
Zdarza się, że niektórzy postrzegają gry planszowe dla 5-latka jako coś kompletnie nieprzydatnego i tutaj ogromną winą jest zachowanie rodziców, którzy nie potrafią wypełnić czasu młodego człowieka w odpowiedni sposób i zapewniają mu rozrywkę opierającą się tylko na zabawie, a zapominają, że dziecko potrzebuje rozwoju. Niestety, brak stymulowania umysłu sprawi, że gra edukacyjna dla 5 latka stanie się istną udręką i nie będzie w tym żadnej przyjemności.
Planszówki mają to do siebie, że producenci tak rozwijają scenariusze i przebieg gry, że są one na naprawdę wysokim poziomie, a dobra edukacyjna gra to radość na wiele tygodni. Kto nie chciałby spędzić rodzinnego wieczoru przy dobrej grze, która daje wiele uśmiechu?
Jak stworzyć dobry ranking gier dla 4 latka i 5 latka?
To dość zasadne pytanie, ponieważ na pewno najważniejszym czynnikiem jest opinia. I tutaj o tyle jest problem, że dzieci 4,5-letnie niekoniecznie jeszcze posługują się Internetem i mogą pozostawić opinię w odpowiednim miejscu. Raczej jest to opinia rodzica, który w imieniu dziecka wypowiada pewną teorię. Stworzenie dobrego rankingu bez opinii nie ma absolutnie najmniejszego sensu.
Ranking gier edukacyjnych dla 5-latków powinien składać się na pewno z ogromnej ilości gier i przede wszystkim podziału na różne kategorie. Są przecież dzieci, które mają różne charaktery i dla jednego gra oparta na analitycznym myśleniu będzie lepsza, natomiast inny charakter będzie stawiać wyżej zręczność i chociażby rozwój mówienia głosek czy sylab.
Karolina jest redaktorką portalu naukowazabawa.pl, pasjonatką nauki i edukacji, która z zaangażowaniem przekazuje wiedzę w przystępny i interesujący sposób. Ukończyła studia z zakresu biotechnologii, a jej misją jest inspirowanie innych do odkrywania fascynującego świata nauki poprzez zabawę i eksperymenty. W wolnym czasie Karolina uwielbia czytać książki popularnonaukowe i podróżować, poszukując nowych pomysłów na artykuły.