Zabawki rozwojowe – warto pamiętać o walorach edukacyjnych

Zabawki rozwojowe – warto pamiętać o walorach edukacyjnych

Zabawki rozwojowe – czego się spodziewać?

Wszyscy powinni zgodzić się, z tym że zabawki stanowią nieodłączny element dzieciństwa. Maluchy chcą i będą chciały się bawić! Czy jednak w każdym przypadku można mówić o tym, że ich rodzice decydują się na zabawki rozwojowe?

Nie ulega wątpliwości, że zabawki rozwojowe to temat, który ma prawo wywoływać pewne kontrowersje. Wystarczy pomyśleć sobie choćby o Internecie i rozrywce, która jest tam dostępna. Czy możemy rozmawiać o zabawce mającej pozytywny wpływ na rozwój? Wydaje się to, co najmniej wątpliwe. Internet nie jest jednoznacznie zły, ale warto zastanowić się nad wymiarem edukacyjnym i odpowiednim momentem na obcowanie z siecią.

Zabawki rozwojowe – dlaczego są ważne?

Wszyscy powinni zgodzić się, z tym że mówienie o zabawkach to odnoszenie się do dość obszernego zagadnienia. Niektórzy mogą mówić np. wyłącznie o klockach, ale takie stawianie sprawy to ogromne uproszczenie. Możemy w końcu rozmawiać o puzzlach, układankach czy tablicach. Istotne jest też to, że nauka poprzez zabawę to fakt. Oczywiście niezwykle ważne jest, co konkretnie robi nasza pociecha. To coś, na czym osoba dorosła ma skoncentrować się w pierwszej kolejności. Później liczy się to, czy można rozmawiać o pozytywnym wpływie na kreatywność, koordynację, aspekty manualne, logiczne myślenie i wiele więcej. Po prostu prawidłowy rozwój.

Zabawki edukacyjne dla dzieci – na wszystko przyjdzie czas

Odpowiednie zabawki rozwojowe dla dzieci to coś, co można oceniać pod wieloma względami. Na pewno należy mieć świadomość tego, że na pewne sprawy musi przyjść odpowiedni moment. Zabawki edukacyjne i rozwojowe to szansa, aby rozwijać umiejętności i budować fundamentalne kompetencje. Niektórzy mogą też myśleć np. nad tym, czy warto spoglądać w stronę zabawek drewnianych. Nie ma w tym nic złego, ale najważniejsze jest to, co wiemy na temat zastosowania. Zabawki drewniane nie w każdym przypadku mogą spełniać swoje zadanie (i to samo można powiedzieć także o innego rodzaju propozycjach).

Dzieci w różnym wieku – poznawanie nowych umiejętności

Zabawki rozwojowe mają kolosalny wpływ na dzieci w każdym wieku. Gdyby jednak pojawiały się jakieś wątpliwości, pora spojrzeć na walory edukacyjne inaczej – przez pryzmat mózgu. Czy rodzice (lub w ogóle dorośli) wiedzą o tym, że w momencie przyjścia na świat dziecko ma w mózgu miliardy komórek nerwowych? Co więcej, nie można zapomnieć o połączeniach neuronalnych – te tworzą się między komórkami w trakcie zdobywania nowych umiejętności czy nauki nowych rzeczy. Do tego ogromne znaczenie ma odpowiednio dostosowane otoczenie i dobrana stymulacja pociechy. Maluchy do 3 roku życia chłoną w zasadzie wszystko. Prawidłowy rozwój dziecka to nie jest temat, który można zostawić sobie na później. Trzeba działać natychmiast – warto sprawdzić, co oferują sklepy internetowe z zabawkami dla dzieci. Możliwość zamówienia zabawek przez Internet to szansa na to, aby błyskawicznie wpłynąć na życie dziecka.

Rozwój motoryczny a najlepsze zabawki

Potrzebne są jakieś konkrety? Jeśli jest problem z tym, jakie zabawki rozwojowe powinny zostać wybrane, to znaczy, że najwyższy czas na dokładne zapoznanie się ze szczegółami. Wystarczy zwrócić uwagę choćby na sorter. Dobry sorter to gwarancja pozytywnego wpływu na motorykę. Chodzi w końcu o dopasowywanie kształtów do właściwych otworów. Co do tych kwestii, można też po prostu powiedzieć, że warto skupiać się na zabawkach sensorycznych lub wspomnianych już układankach. Trzeba doprowadzić do tego, aby pociecha uczyła się wszystkiego, co w procesie rozwijania zdolności fizycznych jest istotne.

Tablica, klocki, puzzle i wiele więcej – jak dużo zabawek?

Jeżeli zabawki działają kreatywnie na maluchy, warto mieć ich jak najwięcej, prawda? Można przypuszczać, że tego typu myślenie pojawia się stosunkowo często. Nie ma też co ukrywać, że jest to w jakiś sposób zrozumiałe. Z drugiej strony liczą się fakty. Warto wiedzieć, gdzie znajdziesz zabawki, ale jednocześnie należy uwzględnić, że ze wszystkim można przesadzić. Nawet z tym, co jest dobre. Świetnym przykładem jest wiek. Zabawki rozwojowe dla dzieci to wspaniały prezent, ale tylko wtedy, kiedy możemy mówić o dopasowaniu do okoliczności. Dzieci w wieku szkolnym nie bawią się przecież tym samym, co kilkulatki. Do tego rodzaj zabawek (wspomniane klocki wykonane z drewna). Naturalnie są też aspekty, w przypadku których na przestrzeni lat nie dochodzi do żadnych zmian. O czymkolwiek byśmy nie rozmawiali, liczy się ciekawość świata czy świetna zabawa.

Co do ilości, realia przedstawiają się w taki sposób, że lepiej nie przesadzać i nie chodzi tu tylko o dobór propozycji.

Zabawka dla każdego dziecka?

Kiedy patrzy się na to wszystko, widać wyraźnie, że trudno jest rozmawiać o propozycjach uniwersalnych. Przede wszystkim należy uwzględnić wiek dziecka. Poza tym szeroko pojmowane oczekiwania. Zabawka kreatywna może pomóc na wiele różnych sposobów. Dlatego też konkretnie trzeba mieć pojęcie o tym, co jest potrzebne. Wypada też zatrzymać się przy ochronie najmłodszych – nie było o tym mowy, ale bezpieczne zabawki to absolutny priorytet. Od tego powinno się zacząć.