Zabawki edukacyjne dla dziewczynek i chłopców

Zabawki edukacyjne dla dziewczynek i chłopców

Zabawki edukacyjne dla dziewczynek i chłopców — wybieramy edukacyjny prezent

Chcesz kupić edukacyjną zabawkę dla swoje dziecka, lecz nie wiesz, jak ją wybrać? Dowiedź się, czym się powinny cechować dobre zabawki edukacyjne dla dziewczynek oraz chłopców. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Małe dzieci już na początku swojego życia wykazują się ogromną ciekawością świata i chłoną jak gąbka wszystkie informacje. Nic więc dziwnego, że rodzice bardzo często chcą wspomagać ich rozwój specjalnymi edukacyjnymi zabawkami, które poprzez swoją budowę, użyte materiały lub posiadane kształty i funkcje są w stanie niezwykle efektywnie wpłynąć na przyspieszenie rozwoju malucha. Czym powinny charakteryzować się dobre zabawki edukacyjne dla dziewczynek i chłopców i jak je wybierać?

Czym są edukacyjne zabawki dla dzieci?

Zanim przejdziemy do omawiania, czym charakteryzuje się najlepsza zabawka edukacyjna i w jaki sposób pomaga maluchom w ich rozwoju, powinniśmy na samym początku omawiania tego tematu dowiedzieć się, czym tak właściwe są zabawki kreatywne i edukacyjne. Czym różnią się one od setek innych propozycji, które ma w ofercie przeciętny sklep internetowy z dziecięcym asortymentem?

Zabawki edukacyjne dla dziewczynek i chłopców mają z założenia łączyć w sobie rozrywkę i naukę. Dzięki temu, że są zbudowane w odpowiedni sposób, czyli mają określone kształty, teksturę, a często nawet zapachy, mogą uczyć dziecko poprzez zabawę. Zabawki rozwojowe pobudzają kreatywność malucha, wpływają na prawidłowy rozwój, a także pozwalają mu zdobyć nowe umiejętności. A wszystko to podczas zwykłej zabawy, której dziecko bardzo chętnie się oddaje.

Jak wybierać zabawki edukacyjne dla dzieci?

Zabawki edukacyjne dla dzieci i niemowląt nie są przypadkowymi produktami i powinny być bardzo uważnie wybierane. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko nie tylko w pełni bezpiecznie obcowało z danym produktem, lecz dodatkowo wyniosło z zabawy nim dodatkowe korzyści, powinniśmy zwracać uwagę na szereg cech takiego produktu.

O czym trzeba pamiętać, wybierając zabawki edukacyjne i rozwojowe dla dzieci? Podstawą oczywiście jest to, aby oprócz świetnej zabawy zapewniały one pełne bezpieczeństwo. Żeby tak się stało, koniecznie trzeba przyjrzeć się, z czego będą wykonane kupowane zabawki edukacyjne dla dziewczynek i chłopców. Doskonałym wyborem są np. drewniane klocki w kształcie figur geometrycznych, które zachęcają dzieci do budowania i rozwijają ich zdolności manualne. Kolejną bardzo ważną cechą takich zabawek jest posiadanie przez nie edukacyjnego wpływu na dziecko. Wiedzieć bowiem trzeba, że nie wszystkie zabawki będą rozwijały logiczne myślenie lub koordynację wzrokowo-ruchową. Dobra zabawka sensoryczna pobudza kreatywność i wyobraźnię oraz wspiera prawidłowy rozwój malucha.

Zabawki dla najmłodszych dopasowane do wieku dziecka

Koniecznie trzeba pamiętać, że nauka przez zabawę sprawdzi się tylko wtedy, gdy zabawki interaktywne będą dostosowane do wieku dziecka. Zwyczajnie nie wszystkie propozycje sprawdzą się w każdym wieku. Zabawki edukacyjne dla niemowląt swoją budową wspierają rozwój małego dziecka, lecz starsze dzieci, które już uczą się czytania i pisania, nie będą takimi zabawkami zainteresowane. Rozwój poznawczy dziecka jest naprawdę bardzo dynamiczny, dlatego, jeśli chcemy, żeby spędzanie czasu na zabawie było owocne, pierwsze zabawki dla rocznego dziecka, jak i propozycje dla nieco starszych dzieci muszą być naprawdę dobrze przemyślane.

Jakie zabawki edukacyjne dla dziewczynek i chłopców?

Wielu rodziców zastanawia się, czy skuteczna nauka poprzez zabawę przy użyciu zabawek edukacyjnych zależna jest od dopasowania konkretnych propozycji do płci dziecka. Innymi słowy, czy powinno się kupować konkretne zabawki edukacyjne dla dziewczynek i inne dla chłopców?

Wiedzieć trzeba, że wiele w tym wypadku zależy od wieku dziecka. Roczny maluszek nie potrzebuje rozgraniczenia i w jego przypadku zabawki rozwojowe dla dzieci mogą być uniwersalne. Jeśli jednak wybieramy coś dla kilku latka, powinniśmy brać pod uwagę, czy będzie to prezent dla chłopca, czy dziewczynki. Pociecha będzie już zwracać uwagę, czym się bawi, czy dana zabawka wpisuje się w jej gust i sposób spędzania wolnego czasu.

Puzzle, klocki i układanka, czyli idealna zabawka edukacyjna

Wiemy już, że świetne zabawki edukacyjne dla dziewczynek i chłopców rozwijają wyobraźnię, uczą rozpoznawać kształty, kolory i ogólnie pobudzać zmysły dziecka, a także są świetną zabawą dla rodziców i dzieci. Powstaje jednak teraz pytanie, jakie konkretnie propozycje wybrać i gdzie je kupić?

Chcąc wspierać rozwój dziecka, powinno się postawić na zabawki, które będą łączyły aspekt dydaktyczny i rozrywkowy. Dobrą propozycją będzie m.in konstrukcyjny zestaw magnetyczny, który polega na układaniu poszczególnych elementów w logiczne układy. Świetnie sprawdzą się także proste gry planszowe, drewniane zabawki, a także np. drewniane dinozaury. Doskonałą propozycją dla nieco starszych dzieci będzie gra edukacyjna, której rozgrywka sprowadzać się będzie do rozwiązywania problemów.

Zakończenie

Wszyscy rodzice wiedzą, jak ważna jest edukacja ich dzieci. Nie każdy rodzic jednak wie, że odpowiednimi zabawkami można wspomóc rozwój dzieci. Dobre zabawki edukacyjne uczą liczenia, rozpoznawania kształtów oraz kolorów, a także mogą mieć wpływ na motoryczny rozwój dziecka. Powyższe informacje na temat zabawek edukacyjnych z pewnością pomogą dobrać odpowiedni produkt dla własnej pociechy.