Prezent dla 5 latka. Zabawki i pomysły na prezent dla chłopca i dziewczynki

Prezent dla 5 latka. Zabawki i pomysły na prezent dla chłopca i dziewczynki

Prezent dla 5 latka. Zabawki i pomysły na prezent dla chłopca i dziewczynki

Zanim kupisz prezent dla 5 latka, warto sprawdzić, co może ucieszyć 5-letniego chłopca lub dziewczynkę w tym wieku. Jeśli szukasz inspiracji na prezent, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem. Dzięki naszym poradom z pewnością znajdziesz trafiony prezent dla 5 latka.

Rynek akcesoriów dla dzieci jest niezwykle bogaty, a wybór zabawek ogromy. Szukając czegoś na prezent dla 5 latka łatwo się pogubić w gąszczu ofert i zestawów dostosowanych do wieku. Pamiętajmy, że pięcioletnie dziecko, jest ciekawe świata, ale największą wartością dla niego jest przede wszystkim świetna zabawa. Podpowiadamy, co kupić na prezent, aby mógł on zarówno cieszyć, jak i odgrywać znaczącą rolę w rozwoju dziecka. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu znajdziesz idealny prezent na urodziny, i na każdą inną okazję.

Prezent dla 5 latka – typy zabawek, które z pewnością się sprawdzą

Dzieci w tym wieku (5 lat) mają bardzo plastyczny umysł i szerokie zainteresowania. Dlatego pedagodzy, psycholodzy i inni specjaliści od rozwoju wczesnodziecięcego polecają szczególnie zabawki wspierające rozwój dziecka. Spośród ich propozycji zabawek wyróżnić można następujące grupy:

  • zabawki edukacyjne
  • zestawy kreatywne
  • gry planszowe
  • zabawki interaktywne
  • zabawki do kąpieli
  • akcesoria rozwijające zręczność manualną
  • zabawki wspierające rozwój społeczny.

Nie zapominajmy jednak, że prezenty dla dzieci w wieku 5 lat muszą im również sprawić radość, nie tylko uczyć. Dobrym pomysłem na prezent są lalki, zabawki pluszowe – przytulanki, samochody i inne pojazdy, czy klocki. Oryginalnym prezentem dla 5 letniego chłopca czy dziewczynki mogą być także dostosowane do umiejętności dzieci 5 letnich pojazdy i zabawki elektroniczne.

Edukacyjny prezent dla 5 latka

Czego uczyć pięciolatka? To pytanie zadaje sobie chyba każdy dorosły, wybierając prezent dla 5-latki bądź 5-latka. Dzieci w wieku 5-7 lat to grupa, która wstęp do nauki pisania, czytania i liczenia przekształca stopniowo w płynność. Dlatego warto poszukać zestawów edukacyjnych zawierających cyferki i literki. Taki zestaw może zawierać np. klocki, figury przestrzenne, naklejki. Ważne, aby dzieci mogły nimi swobodnie operować, układać w logiczne ciągi, dopasowywać, oraz ćwiczyć na nich swoją koncentrację.

Równie dobrym pomysłem na prezent dla 5 latka są proste gry edukacyjne. Rozwijają one u pięcioletniego chłopca i dziewczynki 5-letniej zarówno wiedzę, jak i umiejętności społeczne – m.in. zdolność do pracy w grupie, współzawodnictwa, zdrowej rywalizacji.

Jeśli chcesz rozwijać u dziecka wiedzę ogólną, z zakresu przyrody, geografii, ruchu drogowego czy sztuki, świetnym pomysłem są układanki, gry planszowe i puzzle. Pod względem edukacyjnym to idealne zabawki dla 5 latka. Pozwalają uczyć się przez zabawę.

Zabawki kreatywne jako prezent dla 5 latka

Kreatywność to cecha, którą bezwzględnie należy promować u dziecka. Zestaw kreatywny rozwija zdolności manualne i z pewnością ucieszy każde dziecko. Mogą one dotyczyć wszystkich dziedzin życia dziecka.

Najpopularniejszym kreatywnym zestawem dla dzieci są oczywiście klocki LEGO – numer 1 wśród zabawek dla dzieci. To najbardziej pożądany prezent dla 5-latka. Z nich dziś zbudować można wszystko. W takcie zabawy z nimi kreatywność dziecka nie jest niczym ograniczona. Są świetnym pomysłem zarówno na prezent dla 5-letniej dziewczynki jak i propozycją wymarzonej zabawki dla pięciolatka.

Ale kreatywne zabawki dla 5 latków to nie tylko klocki. Na miejscu drugim pod względem popularności znajdują się zestawy do rysowania i malowania – różnej wielkości i koloru bloki i szkicowniki, do których dokupić można kredki, pisaki, flamastry, o jakich tylko dziecko zamarzy. Na rynku jest ich taka mnogość, że przyprawiają o zawrót głowy.

Kreatywny prezent dla 5-latka stanowić mogą też różnego rodzaju zestawy do tworzenia i budowania. Najprostszym przykładem zabawki dla chłopca z tego obszaru są np. elementy do budowy torów czy garaży dla samochodów, albo komponowania placów budowy.

Zabawki dla dziewczynki, które rozwijają kreatywność, to np. komplety do tworzenia biżuterii, prostego szycia, ozdabiania np. butelek szklanych, robienia mozaiki, tworzenia figurek z ciastoliny lub plasteliny.

Jeśli chcesz wybrać prezent kreatywny, który ucieszy konkretne dziecko, najlepiej porozmawiać z jego najbliższymi, i upewnić się, co lubi robić najbardziej.

Prezent dla 5 latka pozwalający na rozwój motoryczny i ruchowy

W tej grupie prym wiodą przede wszystkim zabawki pomagające uprawiać sport. Piłki różnej wielkości i wagi, ringo, deskorolki, hula-hop, skakanki to bardzo interesujące zabawki dla dzieci w wieku 5 lat. Pomagają dzieciom ukierunkować swoją energię na rozwój dużej motoryki, a rodzicom – zachęcać dzieci do ruchu zarówno w domu jak i na świeżym powietrzu. Gadżetem pozwalającym łączyć dzieciom ruch z ćwiczeniem logopedycznym są zestawy do baniek mydlanych.

Przy większym budżecie można zdecydować się na hulajnogę lub rower. Oba te pojazdy to wymarzony prezent dla 5 latka, który ma żyłkę sportową. Warto przy tym pamiętać o zabezpieczeniach – kaski, ochraniacze, nakolanniki to elementy, które dobrze połączyć z prezentem sportowym.

Zabawki interaktywne – mądre zabawki na prezent dla 5 latka

Świat rozwija się w kierunku cyfryzacji. Dlatego opisując zabawki dla 5-latka, nie sposób pominąć grupy zabawek interaktywnych. Pozwalają one dzieciom poznawać związki przyczynowo-skutkowe i są świetnym elementem treningu interakcji. Mogą występować jako pomoce edukacyjne dla 5 latków.

Duża ich grupa powiązana jest z popularnymi filmami dla dzieci, jak np. „Psi Patrol”, wskazują, jak ważne jest bezpieczeństwo, współpraca i logiczne myślenie, ale mogą również promować wiedzę z zakresu ludzkiego ciała, dbania o zdrowie i estetyczny wygląd, geografii Polski i świata, roślin i zwierząt.

Warto poświęcić trochę czasu na to, aby wybrać prezent dla 5 latka. Odpowiednio dobrana zabawka może pomóc dziecku rozwijać jego talenty i pracować nad swoimi słabymi stronami. Ale należy również zwrócić uwagę na to, aby prezent ten był bezpieczny, estetyczny i dobrej jakości. Dzieci mają mnóstwo energii – dobrze jest ją prawidłowo ukierunkować, oferując im odpowiednie zabawki.