Najlepsze zabawki edukacyjne – które wybrać dla 3-latka?

Najlepsze zabawki edukacyjne – które wybrać dla 3-latka?

Najlepsze zabawki edukacyjne dla 3-latka. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Każdy z nas miał w dzieciństwie swoje ulubione zabawki, z którymi nie chciał się rozstać. Niezależnie od tego czy był to drewniany konik na biegunach czy też raczej była już to nieco nowocześniejsza tablica interaktywna z XXI w., rzecz ta dawała nam poczucie bezpieczeństwa.

Jakie są najlepsze zabawki edukacyjne?

W sklepach coraz częściej możemy spotkać zabawki, które nie tylko zapewniają naszym najmłodszym rozrywkę i dużo zabawy, ale również takie, które wspierają rozwój naszych dzieci – jednocześnie bawiąc i ucząc.

Jest to ogromne wsparcie na wczesnych etapach rozwoju dziecka. Jakie są najlepsze zabawki edukacyjne, które poprzez zabawę nauczą nasze dzieci świata, a przy okazji pozwolą porządnie się pobawić?

Najlepsze zabawki edukacyjne – ranking

Zastanawiając się nad tym, które najlepsze zabawki edukacyjne sprawdzą się u naszych podopiecznych, warto wziąć pod uwagę to, na czym aktualnie zależy nam w rozwoju naszego dziecka. Ostatnimi laty ogromnym zainteresowaniem cieszą się gadżety, które poprzez zabawę, wspomagają naukę języka obcego, najczęściej języka angielskiego. Nie da się ukryć, że język ten coraz częściej zastępuje nasz język ojczysty i  warto go znać już od maleńkości, a właśnie poprzez zabawę nasze dziecko jest w stanie nauczyć się najwięcej.

W sklepach można  bowiem znaleźć wszelkiej maści książeczki oraz zabawki dźwiękowe, które pomogą naszym podopiecznym opanować podstawy liczenia, przedstawianie się w języku obcym czy też pierwsze słownictwo (np. kolory). Jeśli doda się do tego zabawki dźwiękowe, to najmłodsi mogą się osłuchać z angielskim na bardzo wczesnych etapach rozwoju.

Stymuluje to mózg dziecka i sprawia, że uczy się ono szybciej oraz sprawniej.

Edukacyjne zabawki dla 3-latka

Chociaż mogłoby się wydawać, że zabawki edukacyjne są głównie przeznaczone dla dzieci w wieku 6 lat i więcej, nic bardziej mylnego. Warto zaznajomić z nimi już młodsze dzieci, przy czym faktycznie dostosujmy poziom trudności do wieku dziecka, gdyż to ma być wciąż forma zabawy.

Jakie najlepsze zabawki edukacyjne zatem wybrać? Skoro mowa o dzieciach w wieku 3, maksymalnie 4 lat, to idealną opcją będą karty, puzzle oraz memory. Wybierając np. memory w tematyce zwierząt, dziecko może nauczyć się przyporządkowywania nazwy zwierzęcia do obrazka, a wybierając specjalne karty do nauki cyfr, bądź też liczb, dziecko nie odbierze tego jako nieprzyjemny obowiązek, tylko chętnie będzie uczestniczyło w rozrywce. To doskonały sposób na odkrywanie świata oraz poszerzanie zainteresowań dziecka.

Najlepsze zabawki edukacyjne dla dzieci

Co bardzo cieszy, zabawki edukacyjne zostały tak stworzone, ażeby radość z nich czerpał, zarówno wspomniany wyżej 3-latek, jak również przedszkolak. Każde dziecko znajdzie coś w nich dla siebie, pod warunkiem, że trafimy z prezentem. Trzeba być szczerym – niektóre dzieci uwielbiają prace plastyczne, inne chętniej wybiorą logiczne łamigłówki. Pamiętajmy o tym przy wyborze zabawek.

Mądre zabawki nie będą jednak skupiały się wyłącznie na tak zwanych umiejętnościach twardych, takich jak logiczne myślenie, dlatego też doskonałym pomysłem są różnego rodzaju przedmioty, które nauczą dzieci rozróżniania emocji oraz pokażą im, że nie ma złych emocji. W sklepach znajdziemy dużo zabawek interaktywnych, które pokażą najmłodszym, czym jest złość, radość czy też smutek, tak ażeby już w późniejszych latach dziecko było jak najbardziej świadome swoich emocji, ale także, żeby nie czuło się winne z powodu niepohamowanej złości, która każdemu ma prawo się zdarzyć. Kwestią jest tylko to, jak sobie z nią poradzimy.

Mądre zabawki dla dzieci – ranking zabawek

Zastanawiając się wciąż, jakie są najlepsze zabawki edukacyjne dla naszych dzieci, warto oprócz zabawek interaktywnych, puzzli i zabawek karcianych , wyróżnić zabawki sensoryczne oraz zabawki rozwijające kreatywność najmłodszych. Głównym założeniem tych pierwszych jest rozwój zmysłów – wzroku poprzez kolor, dotyku poprzez specjalną fakturę czy też słuchu poprzez dźwięk. Dodatkowo zabawki takie wpływają na rozwój zdolności manualnych oraz oczywiście na wspomnianą przed chwilą kreatywność i wyobraźnię dziecka.

Chcąc jednak rozwinąć u naszych dzieci tę kreatywność jeszcze bardziej, postawmy w pierwszej kolejności na wszelkiej maści mazaki, farby, kredki oraz substancje typu plastelina, które pozwolą stworzyć dziecku coś samodzielnego pod względem koloru, struktury oraz formy. Nie narzucajmy mu, jaki efekt końcowy ma powstać – niech młoda osoba puści wodze wyobraźni.

Zabawki edukacyjne – gry planszowe i nie tylko

Chcąc nauczyć podopiecznych (ale już nie tych całkiem najmłodszych) zdrowej rywalizacji, warto też postawić na różnego rodzaju gry planszowe. Pokażą one naszym dzieciom, że nie zawsze się wygrywa, a przy okazji nauczą ich one kontaktu z innymi osobami oraz właśnie spędzania wolnego czasu z rówieśnikami, ale też innymi osobami.

O ile wiele zabawek edukacyjnych jest przeznaczonych do samodzielnej zabawy, o tyle właśnie wszelkiej maści gry planszowe są bezpośrednio stworzone do zabaw w większym gronie. Jest to wspaniała okazja dla rodziców, żeby mogli twórczo spędzić czas ze swoimi dziećmi, ale również właśnie dla dzieci, które mają okazję rozwinąć się również towarzysko.

Oczywiście nauka twórczego myślenia, obmyślania strategii oraz logicznego myślenia pozostaje tutaj bezapelacyjna.

Najlepsze zabawki edukacyjne – dla dzieci w różnym wieku

Kupując zabawki dla swoich dzieci, zazwyczaj chcemy wybrać idealną opcję. Prawda jest jednak taka, że co innego będzie odpowiadało innemu i inne zabawki sprawdzą się dla dzieci powyżej 3 roku życia, a inne wśród tych jeszcze młodszych, dlatego też powinny być one dostosowane do wieku. Jedno jest pewne – dzieci lubią bawić się i o ile rozwój umiejętności jest niezwykle istotny, o tyle dzieci w wieku przedszkolnym zdecydowanie chętniej postawią na dobrą zabawę z rówieśnikami niż nieustanną naukę angielskiego czy też naukę liczenia.

Jakie są najlepsze zabawki edukacyjne? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Warto wybierać zabawki kreatywne, niebanalne, twórcze oraz takie, dzięki którym twoje dziecko będzie po prostu szczęśliwe.